چاپ        ارسال به دوست

اهمیت توجه به مبحث سلامتی و بهداشت در جامعه/نشاط و سلامتی کارکنان، یکی از مهمترین مقوله های خدمت در هر سازمان

کارشناس بهداشت محیط بیمارستان شهید بهشتی یاسوج، گفت: توجه به مقوله سلامتی و بهداشت در جامعه امری ضروری است و حوزه مدیریت بیمارستان باید نسبت به عواملی که سلامتی  همکاران را به خطر می اندازد، توجه جدی داشته باشد.

 به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج ؛ سعادتفر با اشاره به اینکه رعایت بهداشت فردی، ابزار، تجهیزات و ساختمان از مواردی است که باید در بیمارستان رعایت شود، افزود: از مهمترین نکاتی که می توان به آن اشاره کرد، رعایت اصول بهداشتی در محیط کار است زیرا نیمی از عمر همه ما در بیمارستان می گذرد.

وی عنوان کرد: عفونت های بیمارستانی بدون تردید یکی از مهم ترین معضلات بخش بهداشت و درمان به ویژه بیمارستان ها بوده و ماهیت و تنوع فعالیت های بیمارستانی به گونه ای است که در صورت رعایت نشدن اصول و مقررات بهداشتی، انواع خطرات می تواند بیماران و کارکنان و به دنبال آن محیط زیست را تهدید کند.

وی ادامه داد:  بنابراین عوامل محیطی مانند آب و فاضلاب، پسماند، استریل ابزار جراحی و کاربرد ضد عفونی کننده ها، تهویه بیمارستان، مواد غذایی و سایر نکات مورد استفاده در بیمارستان ها باید به دقت کنترل شود تا ضمن فراهم آوردن محیط سالم و بهداشتی، به بهبود و درمان بیماران کمک و از اشاعه بیماری ها به داخل یا خارج بیمارستان جلوگیری شود.

سعادت فر، روحیه نشاط و سلامتی در کارکنان را یکی از مهمترین مقوله های خدمت در هر سازمان دانست و گفت: لازم است برای انگیزه و شادابی و روحیه کاری و رعایت بهداشت فردی و جمعی مسئولان بیمارستان توجه ویژه به این مقوله داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: توجه به سلامت جسمی و روحی هر فرد، ضامن سلامت اجتماع و یکی از راه های رسیدن به نشاط فردی و اجتماعی جامعه اسم عرفی خواهد کرد.

وی مهمترین وظایف کارشناس بهداشت محیط را نظارت بر بهداشت محیط بیمارستان اعم از محوطه داخل و خارج بیمارستان و تهیه چک لیست برای قسمت های مربوطه، نظارت بر بهداشت فردی و نظافت کارکنان و تهیه شناسنامه بهداشتی برای پرسنل از‌ جمله کادر آشپزخانه، خدمات، متصدی بوفه و نظارت بر نحوه جداسازی و جمع آوری و حمل و نقل زباله های عفونی و غیرعفونی و نحوه دفع آنها و کار زباله سوز آنها عنوان کرد.

کارشناس بهداشت محیط بیمارستان شهید بهشتی یاسوج همچنین، افزود: برنامه ریزی برای آموزش بهداشت پرسنل با هماهنگی کمیته آموزش، نظارت و کنترل شبکه آب و فاضلاب بیمارستان و سیستم تصفیه خانه از طریق کلرسنجی و نمونه برداری مکروبی و شیمیایی، مبارزه با حشرات و جوندگان با اولویت بربهسازی محیط و نظارت فنی و بهداشتی مستمر بر نحوه کار سرویس غذایی و کنترل مواد خوراکی و غذایی موجود در انبار، بوفه و سلف را از دیگر وظایف کارشناس بهداشت محیط است.

 وی اذعان داشت: اقدام لازم در زمینه تهیه البسه و ملزومات مورد نیاز در سمپاشی و ضدعفونی (روپوش ـ کلاه ـ دستکش ـ ماسک و چکمه)، تدارکات سموم و مواد گندزدا و دیگر تجهیزات و ابزار مورد استفاده در سمپاشی و ضدعفونی، وضعیت فنی و بهداشتی سیستم تهویه مطبوع در بیمارستان (گرمایش، سرمایش) و پیگیری رفع مشکلات اجتماعی موجود از وظایف دیگر کارشناساب بهداشت محیط است.

سعادتفر در پایان اظهار کرد: برنامه ریزی و نظارت بر انجام واکسیناسیون های ضروری پرسنل شامل هپاتیت B و مننژیت، نظارت بر نحوه استفاده صحیح و به مقدار مجاز از مواد مجاز ضدعفونی کننده و شوینده توسط پرسنل مربوطه و ارائه آموزشهای لاز و نیز شرکت در جلسات کمیته بهداشت و کنترل عفونت از دیگر وظایف این کارشناسان محسوب می شود.۵-۱۰


١٣:٠٥ - 1397/04/11    /    شماره : ٢٠٤٥١    /    تعداد نمایش : ٧٣خروج
پرسنلی

عمومی

پزشکی

سایت مقام معظم رهبری

شناسنامه آموزشي پرسنل 

سایت ریاست جمهوری

سایت آموزش مجازی دانشگاه
اطلاع رساني استان

سازمان بهداشت جهانی WHO

اتوماسيون اداري

روزنامه هاي ايران

بيمارستانهاي دانشگاههاي علوم پزشكي كشور

نمايش سابقه بيمه تامين اجتماعي

آموزش نرم افزارهای کاربردی دانشگاه

مترجم چند زبانه آن لاين گوگل

ثبت نام الكترونيكي گهر باران

سامانه حضور و غیاب

پورتال مديريت و سرمايه نيروي انساني رئيس جمهوري

دانشگاههاي علوم پزشكي ايران

سالن  دانشگاه

وبدا -دانشگاه یاسوج

دانشگاههای سراسر دنیا به تفکیک قاره ها و کشورهای مختلف

نظام پیشنهادات

وبدا - وزارت بهداشت

پرتال اطلاعات پژوهشی پزشکی کشور

سايت آموزش پرسنل

دريافت فايل آپديت مخصوص آنتي ويروس سيمانتك و نورتون

راهنمای ارتباطی وزرات بهداشت و درمان

سامانه ملي الكترونيكي سلامت

وزارت بهداشت در روزنامه ها

RSSوزارت بهداشت

سايت خدمات الكترونيكي ايران

دفتر مديريت حاكميت باليني وزارت بهداشت

بانك جامع فيلم سلامت

پورتال شهر یاسوج

سامانه ساوب

سامانه مرجع كدينگ سلامت

وزارت بهداشت

سازمان نظام پزشکي یاسوج

ديکشنري پزشکي

سامانه اداري کارمندان

آموزش همه گاني تغذيه

پایگاه مقالات علمی و پژوهشی دانشگاه

سامانه وام ازدواج

سایت پزشکان بدون مرز